Tak ma zaujalo, že vraj oproti Čechám je na Slovensku o 4 tisíc odvrátiteľných úmrtí viac. A je to chyba terajšej ministerky.
Pre vysvetlenie, čo to znamená odvrátiteľná úmrtnosť. To znamená, že síce smrť je prirodzená súčasť života, ale sú niektoré choroby, na ktoré by sa malo zomierať pri dobrej zdravotnej starostlivosti a dobrej prevencii až od veku 75 rokov.
Tak ako to je oproti Čechám? Slovensko malo vždy vyššiu odvrátiteľnú úmrtnosť a to sa objavilo hneď pri prvom meraní po rozdelení Československa. Odvtedy sa hľadá príčina prečo je to tak. Čo hovoria údaje OECD?
V roku 2000 bola v Čechách štandardizovaná odvrátiteľná úmrtnosť 430,7 na 100 tisíc obyvateľov, kým na Slovensku to bolo 515,5 na 100 tisíc obyvateľov.
V roku 2010 bola v Čechách štandardizovaná odvrátiteľná úmrtnosť 319,9 na 100 tisíc obyvateľov, kým na Slovensku to bolo 396,6 na 100 tisíc obyvateľov.
V roku 2020 bola v Čechách štandardizovaná odvrátiteľná úmrtnosť 276,6 na 100 tisíc obyvateľov, kým na Slovensku to bolo 346,3 na 100 tisíc obyvateľov.
A ešte rok 2021, ktorý je kvôli úmrtiam na COVID-19 veľmi špecifický: v Čechách bola štandardizovaná odvrátiteľná úmrtnosť 335 na 100 tisíc obyvateľov, kým na Slovensku to bolo 470,7 na 100 tisíc obyvateľov.
Zhrnutie:
- Odvrátiteľná úmrtnosť sa počíta spätne, preto tejto ministerke zatiaľ odvrátiteľné úmrtia nemožno pripísať.
- Rozdiel medzi Slovenskom a Čechami bol vždy, a to odkedy sa rozdelilo Československo. Prečo je to tak, to ešte stále nevieme, možno tušíme.
- Táto ministerka určite je za niečo zodpovedná, za odvrátiteľné úmrtia zrejme nie a to ani za tie v období, kedy bola vo vedení Ministerstva zdravotníctva terajšia opozícia.
Pekný deň želám, pre Vás doktorka Eliška
Preto som napísal, že " časť "... ...
O tejto možnosti uvažoval ešte Martin Filko a... ...
Nechcem sa do tejto témy montovať, no na údaje... ...
Odor vysvetľoval časť odvratiteľných umrtí... ...
Celá debata | RSS tejto debaty