Klobúk dolu pred Taliankou Angelou Carini. Rešpektovala súperku/súpera (príroda sa s Imane Khelif nepekne pohrala) a na zápas nastúpila. A keď v rámci pudu sebazáchovy nepokračovala, mali by sme Talianskej športovkyni preukázať rešpekt.
Dohady, či je Imane Khelif žena alebo muž, tie nie sú namieste. Keby to bolo pred 200 rokmi, tak by takáto diskusia dávala zmysel. DNA a chromozómy hovoria jasne. To sa nateraz nedá zmeniť. Medicína pokročila a v rámci génovej liečby sa používajú stále novšie postupy na zmeny/opravy DNA. Od pôvodnej CRISPR-Cas9, ktorá využíva proteín Cas9 na strihanie DNA v presne určených miestach, cez CRISPR-Cas12 a CRISPR-Cas13, Base Editing, Prime Editing, CRISPRa, CRISPRi až po in vivo CRISPR postupy. Jedného dňa preto zmena nebude tak nereálna.
Aj keď je tu ešte stále etická otázka. Sledujúc všetky diskusie, sama seba sa pýtam, či nejaká etika ešte niekoho zaujíma. Tak či onak, nateraz je to zrejmé. XY. Pri dnešných poznatkoch medicíny a pokroku v diagnostike, diskutujeme?
Pekný víkend
A ešte dovetok, aby to bolo všetkým úplne jasné. Ak má niekto trizómiu chromozómu 21, teda namiesto dvoch má tri chromozómy 21, tak má Downov syndróm, bez ohľadu na to, ako sa „cíti“, to snáď nikto nespochybňuje. Ak má niekto vo výbave XX, je to žena. Ak má niekto XY, je to muž. Ak má XX/XY, ide o chiméru.
Cítiť sa môže kto chce ako chce, ale genetickú podstatu nateraz nevieme zmeniť. A pre tých, ktorí nadradili pocity nad realitu: na budúce, ak zakopnete a spadnete a rozbijete si koleno, vytvorte si pocit, že sa vám nič nestalo. A bude po probléme.
Niekto moze mat XY ale moze mat tie svoje gule... ...
Presne ako si napisala. Ale absolutna... ...
A už je to jasnejšie. ...
Z tvojej "uvahy" nie je jasne, o co... ...
Celá debata | RSS tejto debaty